Na Vánoce dlouho vzpomínal Jirka Marek. Jeho dědeček se pěkně opil a pak na celou dědinu hulákal: „Nesu vám noviny!“ To schválně, protože jeho syn byl pošťák. Ten si to nenechal líbit, svolal všechny sourozence, aby jim oznámil, že tatínek právě vypil jejich slivovici. Po válečné poradě šli za hlavou rodiny. Ten, unavený tím zpěvem, pěkně spal pod vánočním stromkem. Vzali plnou konev ledové vody a polili ho.
Pěkné Vánoce si udělali opavští zloději. Vykradli výlohu obchodního domu Breda a nechali tam dopis: „Nehledejte nás, všechno si vzal Děda mráz. Za rok přijdem zas.“
Pěkné Vánoce měli rodiče. V žákovské knížce jejich dětí bylo napsáno: „Dne 4. prosince bude na Horním náměstí v Opavě socialistický večírek. Ti, kteří místo toho půjdou na mši, si to škaredě odskáčou.“ Socialistický večírek měl obrovský úspěch. Na náměstí se mačkalo tisíce domorodců a kostely byly prázdné. Štědrovečerní vystoupení zahájil žák básní S. K. Neumanna:
Stal jsem se členem KSČ. Proto teď pyšně na své hrudi nosím, tu rudou knížku a zlatou hvězdu na ni.“ Potom zpívaly holky: „Proč sedláci neoráte? Už je jaro a vy neděláte.“ Na to jim hoši odpověděli: „Víte proč nic neděláme? Jsme v kolchoze, za nás pracují stroje.“ Pak se spolu chytli za ruce a zpívali: Všechno jsme dali do kolchozu, nechali si jenom kozu. Ona chlívek rozkousala, do Kolchozu taky chtěla. Tam nadojila konev mlíčka. To pěkné kulturní vystoupení při -12 stupních trvalo šest hodin. Nakonec přijel na Horní náměstí Děda mráz v nádherných ruských saních. Dětem rozdal: mejdlíčka, šuměnky, turecký med. Ten ruský Děda mráz vypadal tenkrát jako dnes americký Santa Claus.
Eda N., Ostrava