3. 9. 2018

I přes nepřízeň počasí proběhl v sobotu 1. září další ročník Velké střelecké ceny magazínu Zbraně & náboje, v pořadí již dvacátý. Na notoricky známou střelnici na Haldě v lesích ve Vinařicích u Kladna se sjelo na sto hostů, kteří chtěli svou přítomností oslavit toto významné jubileum a při té příležitosti strávit den soutěžní střelbou o zajímavé ceny.

Ačkoli se po parném létu nesla sobota 1. září spíše ve znamení deště, přípravné práce v téměř rodinném prostředí střelnice uprostřed lesů ve Vinařicích započaly už v brzkých ranních hodinách. Kromě dvou hlavních tratí, tedy 25m a 50m, bylo totiž nutné připravit i dlouhou stometrovou. Na té uspořádali svou vlastní doprovodnou soutěž zástupci značky Nikon, která na místě odprezentovala nejenom své špičkové dalekohledy, ale hlavně puškohledy. Ty si mohli všichni soutěžící osahat a reálně vyzkoušet. Modely Prostaff a Monarch byly totiž vybaveny připravené kulovnice CZ UB 527, a to v rážích .222 Remington a .223 Remington. Dobrých vztahů s magazínem Zbraně & náboje využila i automobilka Ford, jejíž oranžově zbarvený Ranger Wildtrak jako jediný neměl problém po rozbité a promáčené lesní cestě ve svahu dojet až ke klubovně. Nelze opomenout ani vzácné hosty z malého hodinářství ChronoShop, které se soustředí hlavně na prodej a distribuci vojenských, leteckých a potápěčských hodinek. Právě díky nim se na zápěstí mnoha tuzemských střelců dostala značka Traser, za jejímž renomé stojí hlavně technologie využívající tritium k osvětlování odečítaných údajů. „Jsem rád, že se nám daří spojovat tradici s potřebami našich klientů, kteří nás na jednu stranu dokážou podpořit, a na straně druhé jim my dokážeme zprostředkovat přímý kontakt s potencionálními zákazníky„, nechal se slyšet obchodní ředitel vydavatelství RF Hobby, Jan Lidmaňský.

Trefa do černého

Ani letošní Velká cena se nemohla obejít bez munice dodávané jednou z nejprestižnějších značek svého oboru. Postarala se o ní tradiční francouzská značka Sellier & Bellot, a to jak v případě pistolí, tak revolverů. Po jejich přidělení jednotlivým zaregistrovaným aktivním střelcům, kterých letos bylo téměř sedmdesát, mohla soutěž konečně vypuknout. Nervozita byla na místě. Hlavní, však losovanou, cenou byla totiž pistole Glock 17 páté generace (viz. Zbraně & náboje 9/2018) a tak není divu, že do konce vydrželi všichni – i když se některým zrovna nedařilo. Chladné počasí, déšť, vítr a tím způsobená občasná zhoršená viditelnost na terče tak svým způsobem střelcům znepříjemňovala snažení zvítězit nastřílením největšího možného počtu bodů. Štěstěna a léta zkušeností stály po boku Josefa Motyčky (klub Combat Kladno), kterému se podařilo nastřílet 353 ze 400 možných bodů a získat tak první místo doprovázené nejenom pohárem a zlatou medailí, ale také pozorností od značky Prim Manufacture 1949, kterou byly náramkové hodinky edice Pilot s památeční rytinou na dýnku. Na druhém místě se umístil Rudolf Trojan (klub SKP Akademie Praha) s 351 body, za což získal dalekohled 10-30×50 značky Celestron, a třetí místo s nástřelem 339 bodů, patřilo Pavlu Černohorskému (klub SBTS Beroun), který kromě bronzové medaile odešel také s nožem Glock 78, survival náramkem Paracord a kolekcí zboží Nanoprotech. V soutěži organizované společností Nikon si vystřílel triumf a dalekohled Prostaff 7S 10×42 Pavel Augusta. „Jsem nadšený, že se akce opět vydařila a s podporou všech zúčastněných jsme již zarzervovali termín na další ročník, a to 7. září 2019″ prozradil Petr Podstawka, ředitel závodu a manažer titulu Zbraně & náboje. Jen pro zajímavost, šťastným střelcem, který byl vylosován a získal tak hlavní cenu byl Pavel Černohorský.

Mezi hosty střelecké soutěže nechyběl ani válečný veterán, kpt. Richard Bureš

Richard Burešvelmi úzce spolupracuje s tuzemským prodejcem hodinek ChronoShop. Jeho zápěstí tak zdobily náramkové hodinky švýcarské značky Traser, které jej doprovázely i na zahraničních misích a nesundává je ani během výcviku. V průběhu své kariéry si prošel přes hlídkovou službu na Andělu, Místním oddělením Vinohrady a následně se stal pátračem u kriminální policie. Následovaly dva roky mise EULEX v Kosovu, působení na Útvaru zvláštních činností a současná práce pro Národní ústřednu Interpolu Praha.

Ani letošní Velká cena se nemohla obejít bez munice dodávané jednou z nejprestižnějších značek svého oboru. Postarala se o ní tradiční francouzská značka Sellier & Bellot.

Obchodní ředitel vydavatelství RF Hobby Jan Lidmaňský a Ivana Mrňáková, zástupce sportovní optiky značky Nikon.

Ředitel závodu Petr Podstawka a výherce hlavní ceny pan Pavel Černohorský.

Nejnovější číslo magazínu Zbraně & Náboje v prodeji již od 14. 9. 2018.