9. 9. 2019
Dle tradice vypálí při slavnostních příležitostech Armáda ČR jednadvacet salv. Tou pomyslnou 21. v pořadí byl pro měsíčník Zbraně & náboje letošní ročník Velké střelecké ceny, která dle již zaběhlé tradice proběhla na začátku září.
Každý rok, na sklonku léta, se na střelnice na Haldě v lesích nedaleko Vinařic u Kladna setkávají příznivci magazínu Zbraně & náboje. Nejinak tomu bylo i v sobotu 7. září, kdy se konal již 21. ročník Velké střelecké ceny. Jak již bývá dobrým zvykem, pro aktivní střelce byly nachystány dvě hlavní tratě, a to pětadvaceti a padesátimetrová. Přihlásit se mohl každý, tedy se samozřejmou podmínkou držení platného zbrojního průkazu a „vlastní“ střelné zbraně s příslušnou kartou, přičemž povolené byly všechny druhy pistolí a revolverů ráže 7.62, pro které bylo dodáno střelivo francouzským výrobcem Sellier & Bellot. Co naopak povolené nebylo? Používat například zbraně s optikou nebo obdobným zařízením, kompenzátorem, a to vyjma sériových zbraní s integrovanými porty do 6″ délky hlavně. Zákaz padl i na zbraně s úpravami měnící charakter a vzhled zbraně.
Už při registraci bylo zřejmé, bez jakého partnera by se celá událost neobešla. Českomoravská střelecká jednota ČMSJ, ve spolupráci s časopisem Zbraně & náboje, který si mimochodem letos připomíná dvacet let existence, vsadila opět na kvalitu. I proto se hlavním partnerem stala již zmiňovaná společnost Sellier & Bellot, patřící na absolutní vrchol pomyslného piedestalu oboru.
Stejně jako v roce loňském, tak i letos nechyběli zástupci hodinářství ChronoShop se svým ambasadorem, kterým se už před několika lety stal válečný veterán, kpt. Richard Bureš. Díky skutečnosti, že dodnes působí v rámci Národní ústředny Interpolu Praha a stále se aktivně účastní zahraničních misí, přináší důležité poznatky a relevantní názory na časomíry jednotlivých značek. Jednou z nich jsou i ve švýcarském Niederwangenu vyráběné hodinky Traser, jejichž DNA je úzce spjatá s jeho vnímáním světa a potřebami. Vůbec první hodinky jménem Original, nicméně oficiálně označené jako P6500 Type 6, vyrobila jejich mateřská společnost mb-microtec už v roce 1989 a následně je začala dodávat americké armádě. Od té doby jich bylo dle specifikací MIL-W-46374F dodáno více než 300 000 kusů, přičemž mnoho dalších speciálních vojenských jednotek po celém podlehlo myšlence pro svůj útvar zhotovit limitovanou personalizovanou edici. Tu do budoucna chystá i magazín Zbraně & náboje, který se nechal zlákat možností zcela individualizovat jejich vzezření a posunout partnerství s výrobcem na další úroveň. Koneckonců dvacet let na trhu je potřeba oslavit.
Ostříží zrak
Ranní mlha, dopolední déšť, mrholení a místy deroucí se paprsky slunce dokázaly zkomplikovat soutěžícím koncentraci a tak i skvělí střelci sem tam pochybili. Svou neotřesitelnou pozici si však udržel loňský vítěz Josef Motyčka z klubu Combat Kladno, který nastřílel celkem 306 z 350 možných bodů, za což si odnesl pozornost v podobě nože Recon 1 Clip Point Half Serr.
Druhé místo s nástřelem 302 bodů si vysloužil Petr Valenta (ČMSJ), který jen o dva body předstihl třetího Přemysla Lišku (KVZ Kladno). Odnesl si tak binokulár 6.5 x 32 od prémiové značky Helios, zatímco bronzového střelce potěšil nůž Glock s pevnou čepelí a náramek Paracord z padákových šňůr pro přežití.
Stejně jako v předchozích ročnících nechyběly ocelové quartzové hodinky Pilot z novoměstské fabriky Prim Manufacture 1949 s rytinou loga magazínu a upomínkou na rok 2019, jejichž šťastný majitel byl losován, stejně jako v případě výkonného monokuláru Nikon Prostaff.
Cen bylo samozřejmě mnohem víc, a tak ani ti nejméně zkušení střelci neodešli s prázdnou. Potěšili je totiž různé dárky partnerů, ať už se jednalo o hrníčky Glock, náramky Paracord nebo železná zásoba v podobě sušeného hovězího nové královehradecké značky Maso Here.
O tom, že se letošní ročník vydařil minimálně stejně jako ty v letech minulých, svědčí stále nemenšící se zájem zúčastněných i fandících návštěvníků.