Měl v sobě tři třímetrové tasemnice. Protože to chtěl zkusit. Nechal se kousnout mouchou tse-tse, která přenáší spavou nemoc. Protože to chtěl zkusit. Ochutnal nejjedovatější ovoce. Protože… profesor RNDr. Julius Lukeš, CSc. bere vědu jinak a svoje tělo jako nástroj ke své profesi. Dělá syrově reálnou vědu. „Dělám jenom to, co dělali parazitologové před 50 lety,“ říká jeden z nejuznávanějších českých přírodovědců současnosti a jediný žijící Čech, který je členem Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS).

Má rád zvířata, nosí je na tričku. V kanceláři chodí bos, je charismatický a extrémně sympatický. Na vědce až nezvykle. Nemusí, ale přednáší zdarma středoškolským učitelům biologie, protože jak říká, je státem placený. „Oni nemají možnosti jezdit na konference a dozvídat se novinky. Už jenom chuť si přijít poslechnout něco nového je dobrá.“ Má extrémní názory, jde občas proti proudu a čte knížky, které „skoro“ nikdo jiný nečte.

Jak se cítíte?
Velmi dobře, díky.Momentálně v sobě máte vědomě nějakého parazita? Prý vám tasemnice „odešla“.

Teď patrně několik měsíců nemám nic, vědomě o žádné nevím. (smích)Nechal jste se slyšet, že jste ji zabil nějakým jedem…

Budete asi první, komu to řeknu. Byl jsem na ostrově Curaçao (ostrov leží v jižní části Karibského moře přibližně 65 kilometrů od pobřeží Venezuely, pozn. red.), kde jsem snědl plod stromu mancinella, což je údajně nejjedovatější ovoce na světě. Ale to jsem tenkrát ještě nevěděl. Já to nějak zvládl, ale mojí tasemnici to zabilo.

Nechal jste se kousnout mouchou tse-tse, která přenáší trypanozomu – prvoka způsobující spavou nemoc… Vyzkoušel jste další parazity. Bojíte se při výzkumech?
Neřekl bych. Je důležité si uvědomit, že žijeme v extrémně civilizované a bohaté společnosti s velmi dobrou zdravotní péčí. Navíc nedělám nic, co by nedělala řada parazitologů před 50 lety. Oni to moc neřešili, bylo to součástí jejich výzkumu. Zato teď je naše společnost až příliš sešroubovaná všemožnými pravidly, přehnanými obavami apod. Víte, co mě vždycky pobaví?

Povídejte…
Když se jednou za rok ve všech médiích objeví zpráva dne, že někde 20 dětí na letním táboře dostalo průjem. Mně to přijde mimořádně humorné. Říká to ledacos o naší společnosti. Přesto, že se délka života díky lékařské péči stále prodlužuje, je mezi námi obrovské množství lidí, co trpí cukrovkou, jinými chorobami či jsou obézní, ale to se přechází, zatímco děti s dvoudenním průjmem se řeší v hlavních zprávách. Nehledě na to, že je to pro ně dle mého názoru dobrá zkušenost. Možná by dokonce měly mít děti na táborech průjem mnohem častěji. Trošku by zhubly, pochopily by, že se můžou vyprázdnit i v přírodě. Byl by to pro ně zážitek a pro jejich střeva očista. Takhle na tábor naběhne parta kontrolorů, kteří odeberou vzorky ze všeho možného a jistě něco „závadného“ najdou. Jak jste trávil dětství vy?

Výkřik
Děti na táborech by měly občasný průjem mít cíleně.

Na chalupě, v chatce, vedle kravína, v seně. Kouřili jsme piliny zabalené do novin. Když to přeženu, tak jsme vyrůstali po vzoru babských rad: „Aby bylo dítě zdravé, mělo by sníst kýbl hnoje.“
Přesně tak. Chvála bohu za hnůj a zbytky přirozené krajiny.
Pohled a přístup k hygieně se dramaticky změnil, a tím se změnil i náš imunitní systém – nikdy nebyl tak zoufale netrénovaný, jako je dnes. Hnůj už sice jíst nemusíme, stačí občas olíznout špinavý prst. Proč jste zastáncem takto nehygienických a pro mnohé „extrémních“ přístupů.
Je to extrém pro naší čím dál tím sterilnější společnost. Rozhodně to ale stále není extrém pro většinu světa.

Třeba říkáte, že není potřeba si mýt ruce?
Přesně… Já se snažím být určitou protiváhou proti tomuto konceptu absolutní čistoty a hygieny a mytí rukou a polo-hysterických maminek, které úzkostlivou péči neumožňují dětem to, co bylo naprostou samozřejmostí po generace. Kontakt s přírodou, včetně zvířat, umožňující zdravý vývoj jejich imunitního systému.

I když jste v republice mediálně proslavený právě jako „ten parazitolog s tasemnicemi a jinými červy“, vy se primárně zabýváte mnohem menšími organismy – prvoky…
…Je to tak, 99 procent mého výzkumu se zaměřuje na prvoky….